Par eseju konkursu

2022.gada septembrī Mākslas muzejs Rīgas Birža aicināja 7.-12.klašu skolēnus no visām Latvijas skolām piedalīties eseju konkursā, kas norisinājās šobrīd muzejā aktuālās izstādes Neiespējamais grupas portrets. Direktora izvēle ietvaros. Pēc rūpīgas eseju izvērtēšanas tika noskaidroti četri uzvarētāji, kuru vidū ir arī mūsu skolas Kora diriģēšanas nodaļas 4.kursa audzēkne Emīlija Marta Paidere.

Ar Emīlijas Martas atļauju publicējam viņas eseju pilnā apjomā (esejā minēta un fotogrāfijā kopā ar Emīliju Martu redzama mūsu izcilā kultūras vēstures skolotāja Iveta Nātriņa).

Nekas nenotiek tāpat vien!

Kad apmeklēju izcilā latviešu ainavista Vilhelma Purvīša izstādi, daudz pozitīvu iespaidu pārpildīta devos uz garderobi, mani atvēsināt nolēma lietus. Lietus gāzi pārlaist nolēmu muzeja veikaliņā, kur manu uzmanību īpaši piesaistīja krūze ar ziedu motīviem. Neiedziļinoties, kas ir motīva autors, nodomāju, ka no šādas krūzes labprāt malkotu kafiju. Lietus, cik ātri sācies, beidzās. Es devos tālāk. Kad skolotājas ierosinātā apmeklējumā izstādē "Neiespējamais grupas portrets. Direktora izvēle" pamanīju Daniela Sehera un Lukasa fan Īdena gleznu "Ainava ziedu vijā", man kļuva skaidrs – ir! Šis mākslas darbs ir izvēlējies mani! Ainavas un ziedu vijas apvienojums! Kā jau minēju – nekas nenotiek tāpat vien! Tā veidojās manu sajūtu neiespējami iespējamais grupas portrets.

17.gadsimta flāmu glezna "Ainava ziedu vijā" ir divu tā laika ievērojamu mākslinieku radīts mākslas darbs. Daniels Sēhers ir pazīstams ar ieguldījumu ziedu vainagu gleznošanas žanrā, savukārt Lukas fan Īdens bija vadošais flāmu ainavu gleznotājs. Darbs ir kā glezna gleznā. Caur ziedu vainagā rotāta gleznas rāmja mums paveras skats uz ainavu. Kompozīcijas centrā ir vienkārša lauku ainava, perspektīvā nojaušams ciems ar baznīcu. Ainavas centrs ir saules izgaismots, kas man gleznu liek uztvert tieši virzienā no centra uz malām. Ainavas krāsas zaļganbrūnos toņos. Ziedi krāšņi, dzīvīgi, izteikti telpiski. Interesanti, ka vienā vītnē ir ziedi no dažādiem ziedēšanas laikiem, kas visu darbu liek uztvert vienmēr dzīvu. Īpašu vieglumu piešķir ziedos attēlotie kukaiņi.

Tagad un tad, šeit un tur - tā es izjūtu šo gleznu. Ziedi, ar roku sasniedzami, ļauj izbaudīt šo tagadnes klātbūtni, bet skats caur šo rāmi ļauj ieskatīties pagātnē. Rāmja ierullētās malas piedod tādu noslēpumainību, kas piedāvā "ienirt" dziļāk un piedzīvot nezināmo. Divu mākslinieku talantu dubultportrets un mans ceļš pie tā, ir ļāvis piedzimt jaunai sajūtu un pārdzīvojumu gleznai. Neiespējami?