28.02.2016. Lekcija "Mācekļi stāsta par meistaru"

MĀCEKĻI STĀSTA PAR MEISTARU. JAŅA ROZENTĀLA STUDIJAS AUDZĒKŅU ATMIŅAS

Jaņa Rozentāla 150. jubilejas gadā, Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs, Alberta ielā 12–9, piedāvā lekciju ciklu „Janim Rozentālam – 150”, lai iepazīstinātu ar dažādiem izcilā gleznotāja personības, biogrāfijas un daiļrades aspektiem, kas līdz šim lielai sabiedrības daļai ir bijuši mazāk zināmi.

Lekcijas notiks reizi mēnesī svētdienās, uz tām aicināti visi, kuru interešu lokā ir 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta sākuma mākslas vēsture un literatūra.

28. februārī plkst. 13.00 būs iespēja noklausīties cikla otro lekciju MĀCEKĻI STĀSTA PAR MEISTARU. JAŅA ROZENTĀLA STUDIJAS AUDZĒKŅU ATMIŅAS. Lekciju lasīs muzeja vadītāja Mag. art. Dace Vosa.

Pēc lekcijas – Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolas vijolnieku koncerts.

Jaņa Rozentāla daudzpusība un talants atklājas ne vien viņa paša radošajā darbībā – glezniecībā, grafikā, mākslas kritikā –, bet arī pedagoģiskajā darbā. Rozentāls ir strādājis Venjamina Blūma mākslas skolā, Rīgas pilsētas mākslas skolā, Natālijas Draudziņas ģimnāzijā un RLB Tautas kursos. No 1906. gada viņš pasniedzis arī privātstundas savā darbnīcā Alberta ielā. Par privātstundu norisi saglabājušās daudzu audzēkņu atmiņas, kas spilgti raksturo Rozentāla dzīvokļa gaisotni un paša mākslinieka raksturu un darba stilu. Var droši teikt, ka audzēkņu atmiņas ir viens no būtiskākajiem avotiem, kas vēsta par Jani Rozentālu kā personību.

Pie Jaņa Rozentāla mācījušies Oto Skulme, Indriķis Zeberiņš, Alberts Kronenbergs, Jānis Sudmalis, Kārlis Baltgailis, Jānis Jaunsudrabiņš, Jāzeps Grosvalds, Milda Grīnfelde u.c. Daudzi no viņiem ir aprakstījuši tikšanās reizes Alberta ielas darbnīcā.

Lekcijas laikā ielūkosimies mākslinieka audzēkņu atmiņās un citās liecībās par Jani Rozentālu.

Pēc lekcijas notiks Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolas audzēkņu koncerts. Programmā: Frančesko Marijas Veračīni „Sonāte mi minorā”, 1. un 2. daļa (atskaņo Ilva Bāliņa), Heinriha Veņavska „Koncerts vijolei re minorā”, 2. daļa – „Romance” (atskaņo Kristīne Ungure) un Maka Bruha „Romance” (atskaņo Karīna Kovaļa). Koncertmeistare Jekaterina Zaļuma.

Materiāls no www.memorialiemuzeji.lv